Pstryczek Boży w pychę?

Niektóre przekazy apokryficzne podają, że obecna formuła Dekalogu jest zmodyfikowana. Według wielu badaczy obecne dziewiąte i dziesiąte przykazanie kiedyś stanowiły jedno zdanie, natomiast drugie, które brzmiało: Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią zostało usunięte. Bogatych świątyni wciąż przybywa, jednak bardziej niepokojącym zjawiskiem jest budowanie monumentalnych posągów upamiętniających Jezusa Chrystusa, Jana Pawła II oraz innych postaci związanych z życiem religijnym. Przypomina to swego rodzaju „rywalizację miast” lub zwykły manifest kogo stać na więcej? Taka postawa sprawiła, że świat raczej pęka ze śmiechu, niż z zachwytu.
Można zadawać pytanie o zasadność stawiania tego typu pomników. Wizerunek Chrystusa Króla ze Świebodzina ma 36 metrów. O dwa metry wyższy jest Chrystus Odkupiciel z Rio de Janeiro. Swój sprzeciw wobec ogromnej imitacji Jezusa wyraziła sama Góra, kiedy to w mijającym tygodniu pycha ludzka oberwała po łapach.


Efektem gniewu Bożego było uszkodzenie figury. Cristo Redentor utracił kciuk prawej dłoni. Statuę wybudowano na szczycie góry Corcovado, przez co jest ona częstym obiektem piorunów. W zeszłym miesiącu wyładowania atmosferyczne zniszczyły środkowy palec tej samej dłoni.

38-metrowy pomnik Chrystusa Odkupiciela powstał w 1931 roku. Ostatni raz remontowano go w 2010 roku. Naprawom uległy zniszczone dłonie oraz twarz Chrystusa. Remont kosztował 4 miliony dolarów. Kolejna renowacja zapowiadana jest na początek lutego. Ojciec Omar Raposo z Archidiecezji w Rio de Janeiro w wywiadzie z lokalną stacją przypomniał, że Kościół do tej pory ma zapasy białego kamienia, z którego zrobiony jest pomnik.
Ten przedziwny twór został wpisany w 2007 roku na listę siedmiu cudów świata sporządzoną przez UNESCO. Szczerze mnie to zadziwia, gdyż myślałam, że cuda są jedynie domeną Jezusa Chrystusa – tego Jedynego i biblijnego, nie marmurowego. Jak widać, kolejny grom z jasnego nieba niczego nie nauczył zachłannej  pysznej ludzkości.
Na lewo i na prawo – co nowego?

Przeczytaj jeszcze