Darmowe sakramenty w Kościele? Papież Franciszek upomina.

Papież Franciszek jako Głowa Kościoła ma prawo, a więc obowiązek narzucać wspólnocie wiernych kierunek, jakim ma podążać. Podczas swoich audiencji i innych spotkań niejednokrotnie używał stwierdzeń, które z perspektywy poprzednich pontyfikatów wydawać się mogą rewolucyjne. Najnowszym wystąpieniem hierarchy jest odezwa w sprawie sakramentów, którą wystosował w rozmowie za zamkniętymi drzwiami w bazylice świętego Jana na Lateranie.

Kwestie finansowe zawsze budzą kontrowersje w dyskusjach na temat wspólnoty kościelnej. Lewicowi politycy niejednokrotnie wypowiadają się na temat ekonomicznych aspektów funkcjonowania Kościoła domagając się opodatkowania tej instytucji. Szczególnym punktem zapalnym mogą być zatem płatne sakramenty (małżeństwo, chrzest), które powinny być przecież łącznikiem między Bogiem a człowiekiem oraz wzmocnieniem więzi religijnej, która łączy wiernego z parafią. Głos w sprawie zabrał papież Franciszek.

Jeśli ludzie widzą interes ekonomiczny, oddalają się od Kościoła – cytują papieża watykańskie media. Według niego wierni nie powinni mieć poczucia wykorzystywania czując się w Kościele jak w domu. Często zdarza się, że ten, kto przychodzi prosić o sakrament, otrzymuje formularz, a nawet gorzej, proszony jest o pieniądze. Tak nie powinno być”.


Tym samym zaapelował do proboszczów, aby nie pobierali opłat za udzielane sakramenty. Przytoczył także historię znajomego księdza z Argentyny. Wyznał mu on, że nigdy nie bierze pieniędzy za odprawianie mszy w konkretnej intencji. W zamian za to ma wystawioną skrzynkę – każdy wrzuca, ile uważa za słuszne – w ten sposób uzbierało się dwa razy więcej – wynika z relacji wspomnianego duchownego.
Czy kościelny fundusz faktycznie zostanie wyszczuplony o pieniądze z sakramentów?

Na lewo i na prawo – co nowego?

Przeczytaj jeszcze